Инвестиране на капиталовия пазар
- Инвеститорите могат да участват на капиталовия пазар директно, като закупят (и търгуват с) финансови инструменти чрез инвестиционен посредник. Банките също могат да са инвестиционни посредници. Конкретните сделки с финансови инструменти се извършват от брокер, служител на инвестиционния посредник. И брокерът, и посредникът трябва да имат съответните лицензи от КФН.
- Като първа стъпка инвеститорите следва да преценят, каква сума искат да вложат и в какви инструменти – акции, облигации, т.н.
- Изборът на инвестиционен посредник е следваща стъпка. Най-добре е да се посетят няколко посредника, да се сравнят предлаганите условия, такси и комисионни. След като инвеститорът направи своя избор, трябва да подпише договор за брокерски услуги с инвестиционния посредник. Има два вида брокерски услуги. Едната е чрез брокерски договор – търгувате с помощта на брокер, който сключва сделките по нареждане на клиента. Другият начин за търгуване е чрез интернет-базираните платформи (като например COBOS – търговска платформа на българската фондова борса или други платформи, разработени от инвестиционни посредници). За целта обикновено се изисква инвеститорът да подаде заявление за регистриране като клиент за ползване на платформата и да сключи договор за търговия с ценни книжа с инвестиционен посредник.
- Инвеститорите могат да участват на капиталовия пазар и индиректно чрез купуване на дялове в договорен фонд (както и чрез животозастраховка, свързана с инвестиционен фонд и осигуряване в допълнителен пенсионен фонд).
- Дяловете на договорните фондове могат да се купуват и продават „на гише” при управляващото дружество по определената емисионна стойност, съответно по цена на обратно изкупуване. Могат и да се търгуват на фондова борса, но покупката „на гише” от управляващото дружество на фонда (или друга институция, на която УД е възложило функцията по продажба и обратно изкупуване на дяловете на фонда) става без допълнително да се заплаща комисиона на инвестиционен посредник, както това би станало при сделки на борсата. Продажбата или съответно обратното изкупуване стават на нетната стойност на активите на един дял плюс или съответно, минус таксите, които се добавят при продажба или приспадат при обратно изкупуване от стойността на дяла.